Jak sprawić, by zderzak na twarzy zniknął

Jak sprawić, by zderzak na twarzy zniknął

Kiedy coś uderza w twarz lub upadasz, krew z naczyń krwionośnych skóry zbiera się w pobliżu powierzchni, tworząc siniaka. Siniak jest zwykle czerwonawy, niebieski, fioletowy lub czarny. Siniaki zazwyczaj znikają w ciągu kilku tygodni, ale może to potrwać dłużej.

Siniaki są częstą przypadłością i większość ludzi w pewnym momencie je ma. Zazwyczaj jest on spowodowany urazem, takim jak upadek lub wypadek samochodowy, ale może również wystąpić podczas zabiegu medycznego.

Możesz przyspieszyć gojenie się siniaka przykładając do niego lód zaraz po jego powstaniu, mówi Lopez. Jeśli masz siniaka, który jest większy niż powinien, zadzwoń do lekarza lub udaj się na pogotowie, aby upewnić się, że nie ma innego problemu zdrowotnego.

Przyłożenie lodu do miejsca zaraz po pojawieniu się siniaka może pomóc zmniejszyć obrzęk i przebarwienia, które często wynikają z krwawienia w skórze. Dobrym pomysłem jest również przykładanie lodu w odstępach 10-minutowych, 20-minutowych, aż do zagojenia.

Używanie ciepła, takiego jak podkładka grzewcza lub gorąca kąpiel, może również stymulować przepływ krwi do obszaru, co może pomóc organizmowi w leczeniu urazu. Ciepło może również pomóc zmniejszyć każdy ból związany z urazem.

Unikaj palenia i innych produktów tytoniowych, które mogą spowolnić tempo naprawy tkanek. Palenie zwiększa również ryzyko powstania skrzepu krwi, co może pogorszyć stan siniaków.

Leczenie siniaka maściami i kremami może również przyspieszyć proces gojenia. Często zalecana jest maść z diklofenakiem, ale inne rodzaje kremów i maści również mogą być skuteczne.

Witamina E to kolejny potężny składnik odżywczy, który może pomóc organizmowi szybciej wyleczyć się z siniaków. Ta witamina wzmacnia układ odpornościowy i przyspiesza gojenie się ran, powiedział Lopez. Możesz ją uzyskać poprzez przyjmowanie suplementu multiwitaminowego, spożywanie pokarmów bogatych w witaminę E lub kupowanie dostępnych bez recepty suplementów z witaminą E i witaminą C.

Użyj pietruszki, aby zblednąć po stłuczeniu

Świeże liście pietruszki są pełne składników odżywczych i przeciwzapalnych, które mogą pomóc twojemu stłuczeniu zblednąć i zmniejszyć obrzęk wokół niego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, rozgnieć kilka liści pietruszki i pocieraj nimi posiniaczone miejsce za pomocą bandaża samoprzylepnego lub elastycznego co wieczór przed pójściem spać.

Ocet pomaga siniakowi szybciej się zagoić

Roztwór 1 części octu i 1 części ciepłej wody może być pocierany nad siniakiem. Jest to naturalny i niedrogi sposób na przyspieszenie gojenia się siniaka.

Podnieś siniak wyżej nad serce

Umieszczenie siniaka na podwyższonej powierzchni może pomóc mu szybciej się zagoić, ponieważ grawitacja może zmniejszyć ciśnienie i odprowadzić płyn z niego. Jest to szczególnie pomocne, jeśli siniak znajduje się poniżej klatki piersiowej, gdzie trudniej jest podnieść ten obszar powyżej poziomu serca.

Możesz również położyć zimny okład na siniaka na kilka godzin po jego powstaniu, aby zminimalizować przebarwienia i obrzęk, które często występują. Jeśli nie jesteś w stanie użyć okładu z lodu, torba mrożonego groszku lub innych mrożonych warzyw w zamrażarce może działać równie dobrze.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić własny tunel
Czytaj Dalej

Jak zrobić własny tunel

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z poradniki.org.pl Jednym z najtrudniejszych wyzwań inżynieryjnych na świecie jest budowa…
Jak zrobić smalec z jabłkami
Czytaj Dalej

Jak zrobić smalec z jabłkami

Smalec jest popularnym wyborem do pieczenia, zwłaszcza w płatkach ciasta. Jest to również częsty składnik smażonego kurczaka, hash…
Jak zrobić sos czosnkowy
Czytaj Dalej

Jak zrobić sos czosnkowy

Sos czosnkowy jest łatwą, zdrową i satysfakcjonującą przyprawą, którą można stosować jako dip, smarowidło lub na wierzchu wielu…