Jak zrobić więźbę dachową

Jak zrobić więźbę dachową

Wiązary dachowe to trwały system nośny dachu, który można dostosować do potrzeb budowy domu. Są one powszechnie produkowane na miejscu przed rozpoczęciem budowy. Można je zainstalować w ciągu jednego dnia, co pozwala na ukończenie projektu zgodnie z napiętym harmonogramem. Jednak kratownice są podatne na gnicie i mogą powodować dodatkowe koszty w przyszłości. Wybierając kratownicę, należy rozważyć swoje potrzeby, w tym rozmiar dachu i to, czy wymaga on dodatkowego wsparcia strukturalnego.

Wiązary dachowe są wykonane z krokwi lub pionowych słupków. Są one wspierane przez końcowe płyty górne. Wiązary te są zazwyczaj budowane w stylu dwuspadowym, ale mogą być krzyżowe lub otwarte. Kratownica może być zaprojektowana tak, aby spełniała różne potrzeby, w tym ochronę przed trzęsieniami ziemi i dodatkową przestrzeń mieszkalną. Wiązary dachowe w stylu dwuspadowym mogą być zbudowane z płyt 2×6 lub 2×4.

Kratownice są zazwyczaj wykonane z drewna, choć w klimacie tropikalnym można stosować kratownice stalowe. Wiązary dachowe są przeznaczone do podtrzymywania dużych dachów, które mogą wymagać dodatkowego wsparcia konstrukcyjnego. Są one jednak ciężkie same w sobie, a kratownice są podatne na gnicie. Koszt kratownic będzie zależał od ich wielkości i rodzaju użytych materiałów. Średni koszt kratownicy waha się od 50 do 450 dolarów.

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju więźby dachowej, której potrzebujesz, powinieneś zapytać wykonawcę budowlanego. To zapewni, że wybierzesz najlepszy typ dla swojego projektu. Kratownica dachowa może być wykonana w celu zaspokojenia różnych potrzeb, w tym pochyłych sufitów, wietrznych miejsc i specjalnych zastosowań. Wiązary dachowe są często wykonane z drewna, chociaż można użyć stali, aby zapewnić cień po wszystkich stronach dachu.

Kratownica jest montowana przy użyciu cięć maszynowych i stanowi solidne podparcie dla dachu. Kratownice są standaryzowane zgodnie z normą Universal Design. Istnieje jednak wiele różnych typów i stylów kratownic. Wspólna kratownica jest symetryczna, ma taki sam obcas po obu stronach i ma szczyt w środku. Ponadto większość kratownic jest zaprojektowana z takim samym skokiem po obu stronach.

Wiązary dachów dwuspadowych są zazwyczaj zbudowane z płyt 2×4, ale są również dostępne w konfiguracjach krzyżowych lub otwartych. Koszt kratownicy zależy od jej wielkości, rodzaju użytych materiałów oraz tego, czy kratownica jest wykonana z prefabrykatów czy na miejscu. Wiązary dachów dwuspadowych mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym drewna, metalu, betonu, a nawet kamienia.

Oprócz zapewnienia wsparcia dla dachu, kratownice są również wygodnym sposobem montażu pokrycia dachowego. Po zainstalowaniu poszycia, na wierzchu przybija się materiał pokrycia dachowego. Materiał powinien być zaimpregnowany i ułożony pomiędzy płytą ścienną a ścianą. Jeśli więźba jest zbyt wysoka, można ją zakryć lub podwiązać.

Jeśli budują Państwo dach czterospadowy, potrzebny będzie zestaw czterospadowy. Zestaw biodrowy to wiązar składający się z kratownicy wiązarowej i kratownicy biodrowej. Potrzebne są również belki stropowe na ścianach nośnych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zrobić Umlauty na klawiaturze
Czytaj Dalej

Jak zrobić Umlauty na klawiaturze

Niezależnie od tego, czy jesteś rodowitym użytkownikiem języka niemieckiego, czy po prostu jesteś zainteresowany wprowadzeniem umlautów do swojego…
Jak zrobić bukiet ślubny
Czytaj Dalej

Jak zrobić bukiet ślubny

Tworzenie własnego bukietu ślubnego to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i nadal mieć piękny układ kwiatów na swój…
Jak zrobić wino krok po kroku
Czytaj Dalej

Jak zrobić wino krok po kroku

Tysiące lat temu ludzie wierzyli, że wino powstaje z soku z winogron. Dziś współcześni winiarze stosują w tym…