Wynalezione przez Galileusza w 1600 roku, wahadło matematyczne jest przykładem sztuki pomiaru ruchu małego obiektu. Są one zazwyczaj wykonane ze sznurka lub nici. Mają okres, amplitudę i dokładność około jednego procenta. Są one często używane we wróżbiarstwie i dowsingu map. Są one również zabawne, aby grać z.
Wahadła są zabawne do budowania i zabawy, ale mogą być również używane do pomiaru efektów grawitacji. Wahadła mogą być również wykorzystywane do mierzenia efektów grawitacji. Można je wykonać z wielu różnych materiałów, w tym sznurka, tektury, nici dentystycznej i sznurków jubilerskich. Można je również wykonać z drewna, sklejki lub kryształu.
Możesz zrobić wahadło matematyczne, używając nici i kulki. Długość wahadła to długość od górnego końca ruchomej części sznurka do środka bobu. Do zmierzenia długości możesz użyć taśmy mierniczej. W idealnym przypadku długość powinna wynosić od 1,200 do 1,500 m. Możesz również regulować długość wahadła.
Do wykonania wahadła matematycznego możesz również użyć małego przedmiotu o dużej gęstości, np. metalowej nakrętki. Jeśli przymocujesz nakrętkę do haka, możesz ją następnie przymocować do kawałka drewna lub metalu. Następnie możesz zmierzyć czas potrzebny na wychylenie się wahadła w pożądanym kierunku. Będziesz także potrzebował kątomierza, aby zmierzyć amplitudę wahań.
Możesz również naładować wahadło odrobiną soli lub wody na noc. Długość okresu również się zmieni, więc bądź ostrożny. Na koniec możesz użyć stopera, aby zmierzyć czas, jaki potrzebny jest danemu wahadłu do wychylenia się w odpowiednim kierunku. Dokładność tej metody będzie różna, ale czas potrzebny do wahania powinien być co najmniej taki sam jak czas potrzebny do wahania w przeciwnym kierunku.
W programie Symbolic Math Toolbox znajduje się wyprowadzone równanie ruchu wahadła prostego. Równanie to może być rozwiązane numerycznie dla dowolnego kąta. Poniższa animacja pokazuje, jak to działa. Jednak najlepszą rzeczą w Symbolic Math Toolbox jest to, że ma on wiele innych fajnych sztuczek w rękawie. Możesz go użyć do sprawdzenia dokładności swojego wahadła, obliczenia prędkości światła lub określenia, w którym kierunku porusza się wahadło.
Możesz również użyć piłeczki pingpongowej lub innego przedmiotu o dużej gęstości, aby zrobić proste wahadło matematyczne. Możesz przymocować obiekt do konstrukcji z pianki i zawiesić go za pomocą nici. Po ustaleniu długości i kierunku wahadła możesz rozpocząć swój eksperyment. Będziesz potrzebował również kilku materiałów, w tym nici, nakrętki, haka i kątomierza.
Najlepszym sposobem na zmierzenie czasu potrzebnego do wychylenia wahadła w wybranym kierunku jest użycie stopera. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że mierzy się najważniejszą część równania, czyli okres. Możesz również obliczyć odpowiednie g korzystając ze wzoru w powyższym równaniu.
Podobne tematy